Odwiedziliśmy Ośrodek Zarybieniowy w Łopusznej

2013-06-15 //Wstecz
Odwiedziliśmy Ośrodek Zarybieniowy w ŁopusznejMieliśmy okazję odwiedzić wylęgarnie ryb łososiowatych w Łopusznej. Dzięki uprzejmości ichtiologa pracującego w ośrodku mogliśmy zobaczyć karmienie głowacicy !
 

Wylęgarnia ryb łososiowatych w Łopusznej to jedna z najstarszych tego typu hodowli w naszym kraju. Położony u podnóża Gorców ośrodek zasilany jest wodą źródlana spływającą prosto z gór. Bardzo dobra jakość wody oraz jej natlenienie sprawia, że gatunki łososiowate hodowane w Łopusznej takie jak pstrąg potokowy, lipień oraz głowacica świetnie się rozmnażają. Ośrodek Zarybieniowy w Łopusznej jako pierwszy w Polsce posiadał stado mateczne głowacicy i jako jedyny w Polsce posiada je po dziś dzień.
 
Pierwsze głowacice przywieziono do ośrodka w 1954 roku. Były to ryby pochodzące z Czarnej Orawy gdzie gatunek ten występował i rozmnażał się naturalnie. Głowacice w liczbie 3 samice oraz 3 samce dały początek hodowli która funkcjonuje po dziś dzień i produkuje ponad pół miliona narybku rocznie. Najstarsze głowacice w ośrodku maja już przeszło 13 lat i mierzą dobrze ponad metr. Łopuszna prowadzi także hodowlę selekta głowacicy którego na bieżąco włącza się w stare stado mateczne. Początkowo w latach 60 XX wieku narybkiem głowacicy zarybiano tylko Czarną Orawę skąd też pozyskiwano dorosłe tarlaki. Po wybudowaniu zapory we Włocławku do Dunajca przestały docierać trocie oraz łososie co wiązało się z dziura w łańcuchu pokarmowym. Na miejsce troci oraz łososia postanowiono wprowadzić głowacicę która rozmiarem oraz siłą mogła dorównać wyeliminowanym gatunkom. Głowacicę próbowano introdukować także m.in w Rabie, Gwdzie czy Bobrze jednak nie przyjęła się i aktualnie już nie występuje w tych rzekach. Dziś ośrodek w Łopusznej to profesjonala wylęgarnia ryb łososiowatych zaopatrująca wody PZW w doskonałej jakości pstrąga potokowego, lipienia który jest nader podatny na rożne choroby i trudny w utrzymaniu oraz oczywiście w głowatkę.  Hodowla ryb w Łopusznej to na chwilę obecna jeden z najlepiej prosperujących ośrodków hodujących głowacicę w Europie. Narybek tego gatunku w całości wpuszczany jest do Polskich rzek głównie do Dunajca ale także do Sanu oraz Popradu. Okręg PZW Nowy Sącz rokrocznie wpuszcza do Dunajca oraz Czarnej Orawy letni narybek głowacicy a także jesienny który jest już nieco bardziej rozwinięty. Oprócz tego należy wymienić również Krakowski Klub ,,Głowatka" który czynnie angażuje się w odbudowę głowacicy w Dunajcu. Co roku na pucharze tegoż klubu zostaje wpuszczona symbolicznie jedna dorosła sztuka, oprócz tego klub prowadzi także własne zarybienia tym gatunkiem.
 
Mimo wielu wątpliwości w ostatnim czasie co do uznania głowacicy jako gatunek rodzimy w Polsce,  mamy jeszcze trzy rzeki w których utrzymuje się stała populacja tych ryb. Dopóki istnieć będzie ośrodek w Łopusznej gdzie głowacica ma się bardzo dobrze i z powodzeniem się rozmnaża dopóty możemy być przynajmniej częściowo spokojni o jej występowanie w naszych rzekach.
 
Zobaczcie jak wygląda karmienie głowacic.
 
Pozdrawiam Przemek Półtorak - przewodnik wedkarski
Best Fly Fishing in Poland


YouTube
instagram